3.YAYLA SERACILIĞI PANELİ ELMALI’DA YAPILDI

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu, Elmalı Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’nın birlikte düzenledikleri “Biyolojik Mücadele” konulu 3.Yayla Seracılığı Paneli Elmalı’da yapıldı. Kaymakam Gürbüz Saltaş, Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Başsavcı Abdullah Akın Çiçek, MYO Müdürü Yard.Doç.Dr.Halil Demir ve Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürü Dilek Boğatimur’un da hazır bulundukları Panel’e çok sayıda sera üreticisi katıldı. Süleyman Demirel Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü’nden Prof.Dr.İsmail Karaca, Koppert Türkiye’den Ürün Geliştirme Müdürü Hasan Altıntaş ve Despak Tarım Ürünleri Firmasının Sahibi İhracatçı Durali Doğan’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantının açılış konuşmasında MYO Müdürü Halil Demir, Elmalı’da son yıllarda sera varlığının hızla arttığını belirterek “Resmi rakamlara göre 11 bin, ancak son yapılanlarla birlikte tahminen 16-17 bin dekara ulaşılan ve yayla seracılığı yapılan bu alanlarda yapılan üretime dikkat etmek zorundayız. Dünya’da ve ülkemizde sağlıklı ürüne olan talepleri göz önünde bulundurmalıyız.” dedi. Belediye Başkanı Öztekin “İlçemiz yaz döneminde yapılan seracılık ve sebze üretimi bakımından önemli bir konumdadır. Yayla seracılığımız hızla gelişmektedir. Gelişen sera varlığımızla sağlıklı üretime de önem veriyoruz. Paneli bir önceki sezonun değerlendirilmesi, gelecek dönemler için de analiz yapılması bakımından önemli buluyorum. Başarılı bir Panel olmasını diliyorum.” diye konuştu. Kaymakam Saltaş da yayla seracılığı panelinin başlatılmasından ve sürdürülmesinden dolayı Müdür Demir’e teşekkür ederek, gelecek yıllarda toplantının tekrar edilmesi gerektiğini vurguladı. Saltaş açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İlçemiz sebze üretimi, özellikle yayla seracılığı açısından önemli aşamalar kat etti. Üretim alanı artışıyla birlikte sağlıklı gıda eldesini de sağlamalıyız. Bunun için Biyolojik Mücadele önemli. Ürünlerimizi kalıntı olmadan üretirsek ihracatını da sağlayabiliriz. Yayla seracılığının parlayan yıldızı Elmalı’nın bu konudaki hakkını vermeliyiz.”

Panelin konuşmacılardan Prof.Dr.Karaca üreticilerin en iyi böcek ölü böcek sloganı ile değil yararlı böceklerin de bulunduğunu ve bunların üretimde işimizi kolaylaştırdığını unutmamaları gerektiğini belirtti. Karaca konuşması sırasında “Biyolojik mücadeleyi tek başına düşünerek uygulamaktan kaçınılmamalıdır. Bu mücadele entegre mücadelenin bir parçasıdır. Çiftçilerimiz en son ilaca başvurmalıdır. Dileğim ithalat yerine faaliyet gösteren firmaların kendi doğamızda bulunan böceklerden yararlanmalarıdır. Ayrıca biyolojik mücadele konusunda eğitimlere devam edilmeli, yavaşlama sağlayan bürokrasinin önüne geçilmelidir.” ifadelerine yer verdi. Koppert firmasını temsilen Altıntaş da biyolojik mücadelenin pratikteki uygulamaları hakkında bilgiler aktardı. Altıntaş “Başlangıçta üreticiler bizlere güvenmiyorlardı. Avcı böceklerin bu işi yapabileceğine inanmıyorlardı. Ancak bu sorunları aştık. Üreticilerimiz bizlere güveniyor. AB ülkelerinden İspanya’da biyolojik mücadelenin kullanımı yaklaşık %80-90’dır. Biz de neden olmasın? Daha da yoğunlaşmalıyız.” dedi. İhracatçı Doğan da özellikle AB ülkelerinin ilaç kalıntısını tahammüllerinin olmadığını, bu bakımdan biyolojik mücadelenin önemli olduğunu vurgulayarak “Her pazara uygun üretim yapmalıyız. Ürünümüz kalıntısız ve kaliteli olmalıdır. Ayrıca ürün tedariki bakımından küçük alanlar istenmiyor. Birlikte hareket eden üretici modeli olmalıdır. Kooperatif, Birlikler bunun için önemli. Tedarik zincirinde çıkacak olan problemler ihracatçıları ve ülkemizi zor durumda bırakabiliyor.” dedi.

Panel sonrasında katılımcılara plaket takdim edildi.

0

Misyon

Mesleki ve Akademik donanıma sahip, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek ve bunu sağlayacak kaliteli Eğitim-Öğretim ortamını sürdürülebilir kılmak.

Vizyon

Bilimsel bilginin ışığında toplumun ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak.

İletişim

Elmalı Meslek Yüksekokulu
Karyağdı Mahallesi Üniversite Caddesi No:155 07700 Elmalı/ANTALYA
Tel: 0242 618 63 34-35
Tel: 0242 618 63 36 - fax