ELMALI MYO ÖĞRENCİLERİ ZEYTİNPARK’I GEZİP BİLGİ ALDILAR

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu öğrencileri Vakıf Zeytinliğinde doğa yürüyüşü yapıp, Zeytinpark Genel Müdürü Vahdet Narin’den zeytinlik hakkında bilgi aldılar. Antalya’nın akciğeri olarak isimlendirilen zeytinlik alana Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın ev sahipliğinde Müdür Yardımcı İsmail Akgün’ün nezaretinde gelen öğrenciler doğa içerisinde geçen keyifli bir gün yaşadılar. Bilgilendirme yapan Genel Müdür Vahdet Narin, Antalya Zeytinpark’ın zeytinliğin Antalya’ya kazandırılması, doğal yeşil dokusunun, tarımsal niteliğinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla, kar amacı gütmeyen bir işletme olarak kurulduğunu söyledi. Hazırlanışı ve bugüne kadar gelişi itibari ile “sosyal sorumluluk projesi” olduğunu, Antalya’ da kalan son ve tek doğal yeşil alanın korunması, iyileştirilmesi ve kamu kullanımına açılması ilkesi ile hareket edildiğini dile getiren Narin, “Zeytinliğin tarihi 1900’lü yıllara dayanmaktadır. Dünya’da şehir içinde az sayıda bu şekilde arazi vardır. Antalya’da şehir içinde kalan bu denli büyük son ve tek arazi burasıdır. Üç yıldır değişik projeleri ve düzenlemeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Zeytinliğin amaç dışı kullanımını önüne geçip, 26 bin olan zeytin ağacı sayısını 40 bin ağaca çıkarmayı hedefliyoruz. Ağaçların büyük kısmında gençleştirme budamasını tamamladık.” dedi. Zeytinpark’ın sahip olduğu ağaç sayısı ile kent merkezinde 2600 ton tozu yuttuğunu, 610 bin metreküp karbondiooksiti emerek temizlediğini vurgulayan Narin “Bu çalışma, kent parkı anlayışının dışına çıkarak, doğayı bölgesel değerlerle kent içerisine dahil etme, kenti de bu çalışmaya ve alana dahil etme çabasıdır. Zeytinlik içerisinde çocuklara yönelik Zeytinpark Doğa Akademisi kapsamında ilkokul çocuklarını doğa ile buluşturuyoruz. Gelen ziyaretçilerimiz yürüyüş yaparak stresten uzaklaşıyorlar. Bunların yanında Tavşan Yüreği çeşidine coğrafik işaret de aldık. Bu alanında kentle bütünleşmesini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.Akdeniz Üniversitesi yetkililerine sizlerin buraya gelmesine vesile oldukları için teşekkür ediyoruz.” diyerek sözlerine sürdürdü. Öğrenciler yürüyüş sonrasında ikram edilen zeytin ve zeytinyağının tadına baktılar.

Gezi sonrasında öğrenciler ve Müd.Yrd. İsmail Akgün Ticaret Borsası ve Zeytinpark yetkililerine teşekkür ederek ayrıldılar.

0

Misyon

Mesleki ve Akademik donanıma sahip, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek ve bunu sağlayacak kaliteli Eğitim-Öğretim ortamını sürdürülebilir kılmak.

Vizyon

Bilimsel bilginin ışığında toplumun ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak.

İletişim

Elmalı Meslek Yüksekokulu
Karyağdı Mahallesi Üniversite Caddesi No:155 07700 Elmalı/ANTALYA
Tel: 0242 618 63 34-35
Tel: 0242 618 63 36 - fax