ELMALI’DA TÜRK DİLİ KİMLĞİMİZDİR PANELİ YAPILDI

Yüksekokulumuz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “2017 Türk Dili Yılı” etkinlikleri dolayısıyla hazırlanan “Dilimiz Kimliğimizdir” paneli Elmalı’da yapıldı. Elmalı Belediyesi Başkan Vekili Osman Durdemir, Başkan Yrd. Dilaver Demir, MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Halil Demir, MEB İlçe Müdürü Akif Tak, İlçe Gençlik Spor Müdürü Bekir Erol, diğer kurum müdürleri ve çok sayıda izleyicinin katıldığı Panel’e konuşmacı olarak Eğitim Fakültesinden Yrd.Doç.Dr. Mevlüt Gülmez ve Yrd.Doç.Dr. Berker Kurt katıldılar. Açılış konuşmasında Dr. Demir “Türkçe önemli bir dildir. Kazakistan’ın Latin Alfabesine geçmesiyle birlikte çok geniş bir coğrafyada Türk Dili ile iletişim kurup, ortak yanlarımızın daha çok farkına varacağız. Bu konuda gençlerimize çok iş düşüyor.” dedi. MEB Müdürü Tak ise “Böyle bir etkinliğe yol açtığı için Yüksekokulumuza ve Müdürümüze teşekkür ediyorum. Geleceğimiz için dilimize sahip çıkmalıyız.” diye konuştu.

Dilimizin güncel kullanımı üzerine konuşan Yrd.Doç.Dr. Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 2017 Yılının Türk Dili Yılı ilan edilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını, ancak Türkçe’ye hep birlikte sahip çıkmamız gerektiğini belirtti ve “Türkçe ile ilgili toplumsal ve bireysel bilincin oluşmasını sağlayacak milli politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Televizyonların gün içi programlarında ailelerin Türkçe konusunda bilinçleri arttırılmalıdır. Okullarda okuma ve dinleme kültürü yaygınlaştırmalı, güzel konuşma ve yazmanın herkesin sorumluluğunda olduğunu bilmeliyiz. Bilimde, sporda, sanatta, eğitimde Türkçe terimlerin kullanılması özendirilmelidir.” dedi. Dünyanın en büyük otomobil markalarında Türkçe dil paketinin 4 yıl öncesine kadar olmadığını, şimdi olduğunu ancak para ödenerek yüklendiğine değinen Kurt, “Slovence, Slovakça ve benzeri diller standart olarak yer alıyor. Bu ülkelerin toplam nüfusu kadar Türkiye’de bu arabalardan satılıyor. Türkiye’ye ve Türkçe’ye saygı istiyoruz. Ülkemizde tabela, hastane ve iş yerlerine isimler verilirken İngilizce ya da İngilizce’ye benzetmeye çalışıyoruz. Bu konuda yetkililere ve bizlere çok iş düşüyor.” diye sözlerini sürdürdü.

Diğer konuşmacı Yrd.Doç.Dr. Gülmez ise Türkçe’nin kökeninden başlayarak yaptığı konuşmasında, 4 bin dil arasında 118 devlet dilinin varlığını ve bunlardan birisinin de Türkçe olduğunu vurgulayarak, Hun İmparatorluğundan bu yana 2300 yıldır Türkçe’nin var olduğunu belirtti. Gülmez sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Bağımsız ve yarı bağımsız Türk devletlerini düşündüğümüz zaman 300 milyondan fazla nüfusun dili Türkçe’dir. Dilimizin konuşulduğu coğrafyaya bakıldığında 12 milyon kilometre karelik alanda dilimiz yaşıyor. Kazakistan’ın Latin Alfabesine geçme kararı çok önemli bir adımdır. Kırgızistan’dan Kuzey Kafkasya’ya, Avrupa’ya, Amerika kıtasına kadar her yerde Türkçe kelimelerle, dilimizle karşılaşıyoruz. Dünyanın en zengin üçüncü dili ve en yaygın alanda konuşulan beşinci dil durumundadır. Türkçemize sahip çıkmalıyız. Türkçenin anlatım gücüyle donanmalıyız. El ele verelim, dilimize hep birlikte sahip çıkalım. Gelecek kuşaklara Türk’e yakışır bir Türkçe bırakalım.”

Konuşmalar sonrasında Gülmez ve Kurt’a MYO Müdürü Demir, MEB İlçe Müdürü Tak tarafından plaket takdim edildi.

0

Misyon

Mesleki ve Akademik donanıma sahip, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek ve bunu sağlayacak kaliteli Eğitim-Öğretim ortamını sürdürülebilir kılmak.

Vizyon

Bilimsel bilginin ışığında toplumun ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak.

İletişim

Elmalı Meslek Yüksekokulu
Karyağdı Mahallesi Üniversite Caddesi No:155 07700 Elmalı/ANTALYA
Tel: 0242 618 63 34-35
Tel: 0242 618 63 36 - fax