TEKNİKER ADAYLARI TOPRAKSIZ ÜRETİMDE

Seracılık öğrencileri topraksız tarım uygulamalarını yerinde gördüler. Öğretim Görevlileri İsmail H.Akgün ve Hasan Bilgiç rehberliğinde yapılan teknik incelemede topraksız tarımın püf noktaları uygulamalı olarak gösterildi. Yaklaşık 70 dekar alanda domates yetiştiriciliği yapan NİDA Tarım yetkilisi Eyüp Kaya, Elmalı’da neden topraksız tarıma başladıklarını şu cümlelerle ifade etti: “Bu bölgede son yıllarda seracılık faaliyetleri hızla yaygınlaşıyor. Biz de topraksız üretim ile faaliyetlerimize devam ediyoruz. Toprakta yetiştirilen domateslerin üretimini orabanş (canavar otu) adı verilen yabancı ot sınırlandırıyor. Topraksız üretimle bu sorun ortadan kalkıyor. Ayrıca yayla bölgesinde bazı girdiler açısından tasarruf da sağlanıyor. Katma değeri yüksek salkım domates üretimi ile kazancımızı arttırıyoruz.”

Öğr.Gör.Akgün de tarımsal üretimde iyi yetişmiş tekniker adaylarına büyük görevler düştüğünü, bu açıdan hem topraksız tarımın hem de normal yetiştiriciliğin iyi şekilde öğrenilmesi gerektiğini ifade ederek, firma yetkililerine yardımlarından dolayı teşekkür etti.

0

Misyon

Mesleki ve Akademik donanıma sahip, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek ve bunu sağlayacak kaliteli Eğitim-Öğretim ortamını sürdürülebilir kılmak.

Vizyon

Bilimsel bilginin ışığında toplumun ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak.

İletişim

Elmalı Meslek Yüksekokulu
Karyağdı Mahallesi Üniversite Caddesi No:155 07700 Elmalı/ANTALYA
Tel: 0242 618 63 34-35
Tel: 0242 618 63 36 - fax