ELMALI MYO ÖĞRENCİLERİ TRT RADYO VERİCİ İSTASYONUNDA UYGULAMA YAPTI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu Elektronik-Haberleşme öğrencileri TRT Radyo verici istasyonu ve yayın merkezinde uygulama eğitimi yaptılar. Öğretim Görevlileri Alparslan ÇINAR ve Sinan BİÇER rehberliğinde teorik bilgiler ile uygulamayı birleştirme amaçlı yapılan teknik gezide Antenler ve Mikrodalga Teknolojisi, Uydu Haberleşmesi ve Hücresel Haberleşme, RF Tekniği vb. derslerinin uygulamaları gerçekleştirildi. Öğr.Gör. Biçer geziyle ilgili olarak “Öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri bir ortamda uygulama yapmalarına önem veriyoruz. İş alanlarından birisi de yayıncılık. TRT Antalya Radyosu, Kepez Duacıdaki TRT Radyo ve TV verici istasyonunu inceledik.” dedi.

Gezi sırasında TRT Antalya Radyosu’nda görevli Mühendis Fevzi Hallaç, radyoda bir canlı yayının yapılışını ve stüdyodan sonraki aşamada teknik olarak ses yayının işlenişini kullanılan cihazlar üzerinde gösterdi. Ayrıca Hallaç işlenen RF sinyalinin uplink aracılığı ile uyduya aktarılması ve uydudan dönen sinyalin yerelde nasıl yayınlandığını açıklayarak yerel yayın ile ulusal yayının geçişlerindeki haberleşmeden bahsetti. Antalya Bölgesi Radyo ve TV verici istasyonlarının sorumlusu Hakan Acar ise Kepez istasyonunun örnek bir istasyon olarak tasarlandığını, verici istasyonunda 5 adet 5’er KW’lık FM radyo vericisi ve 4 adet 5’er KW’lık tv verici cihazı bulunduğunu belirtti.

TRT Antalya Radyosunun canlı olarak yerelde yapılan yayını takip etme şansı bulduklarını söyleyen Çınar, “TRT Antalya Radyo ve TV verici istasyonu gezimizin bir verici istasyonun nasıl çalıştığını ve istasyonda gelen yayını aktarma noktasında kullanılan cihazların görülmesi çok yararlı oldu.” dedi. Uygulama gezi sonrasında Çınar TRT Antalya Radyosu Müdürlüğüne ve teknik bilgilendirme yapan yetkililerine teşekkür etti.

dav

dav

dav

0

Misyon

Mesleki ve Akademik donanıma sahip, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek ve bunu sağlayacak kaliteli Eğitim-Öğretim ortamını sürdürülebilir kılmak.

Vizyon

Bilimsel bilginin ışığında toplumun ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak.

İletişim

Elmalı Meslek Yüksekokulu
Karyağdı Mahallesi Üniversite Caddesi No:155 07700 Elmalı/ANTALYA
Tel: 0242 618 63 34-35
Tel: 0242 618 63 36 - fax