Akdeniz Üniversitesi

Elmalı Meslek Yüksekokulu'na Hoşgeldiniz...

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

ELMALI MYO ÖĞRENCİLERİNDEN SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ: SEV Kİ YAŞASIN

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) İşletme Programı öğrencileri Öğr.Gör.Dr. Mükerrem ORAL koordinatörlüğünde sokak hayvanlarının korunmasına yönelik bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdiler. Elmalı Belediyesi ve Elmalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteklediği “SEV Kİ YAŞASIN’’ isimli proje kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirildi. Projeye katılan Elmalı MYO öğrencileri, Osman Nuri Çınar İlkokulu ve Elmalı Anaokulu’nda sokak hayvanlarının korunmasıyla ilgili bilgiler aktardılar ve hayvanları koruma adına resim çizdirerek boyama çalışması yaptırdılar. Benzer bir çalışmayı Elmalı Özel Mavi Rehabilitasyon Merkezi öğrencileriyle de yapan proje ekibi adına bir açıklama yapan Dr. Oral, “Son yıllarda yaygınlaşan modern hayat olgusu ve kentleşme ile sokak hayvanlarının yaşam alanlarını işgal ettik, onların varlığını unutur hale geldik. Hatta onların aramızda dolaşmaları dahi birçok insanı huzursuz etti. Halbuki onların yaşam alanlarını işgal eden biziz. Biz bu proje ile sokak hayvanlarının varlığına dikkat çekmek istedik. Bu sevgi ve ilginin de daha küçük yaşta oluşturulabileceğine inandık. Bu nedenle öğrencilerimle birlikte Elmalı’da bulunan ve pilot uygulama olarak bize sunulan bazı okullarda farkındalık çalışmaları yaptık. Projenin amacı, Elmalı Belediyesi tarafından yapılmakta olan hayvan barınağı için ihtiyaç duyulan yiyeceklerin hem evlerden, hem restoranlardan, hem de pansiyon ve yurtlardan atılan yemek kalıntıları ile sağlanmasına yönelik bir bilinçlendirme çalışması şeklinde özetlenebilir. Bu amaçla öğrencilerimiz halkta farkındalık oluşturmak için zaman zaman restoranlarda uygulamalar yaparak röportajlar gerçekleştirdiler. Halkın bu konudaki duyarlılığını arttırmaya çalıştılar.

İlkokul ve anaokul öğrencileri tarafından yapılan ve sokak hayvanlarının korunmasına yönelik olarak çizdirilen resimlerin, seçilmiş iki restoran olan Sultan Sofrası ve Gören Pide’deki masalarda sergileneceğini belirten Oral, restoran müşterileri ile yapılan görüşmelerde olumlu tepkiler aldıklarını sözlerine ekledi. Oral, son olarak projeyi yürüten öğrencilerin proje için geliştirdikleri sloganlarını ve projeyi şu şekilde özetledi:

“Hayat yaşamaya ve yaşatmaya değer bir fırsatlar topluluğu ise, hiç şüphesiz ki hayvanlarda bu topluluğun bir parçasıdır. Öyleyse hep birlikte daha yüksek sesle söyleyelim: BİZ BİR YERDEN BAŞLADIK ŞİMDİ SIRA SİZDE. SEV Kİ YAŞASIN..!’’

Öğrenciler bu sloganları ile hayvan hakları ve farkındalığı hakkında yeni bir soluk getirmiş oldular.

Sosyal_Sorumluluk_1   Sosyal_Sorumluluk_2   Sosyal_Sorumluluk_3   Sosyal_Sorumluluk_4

2014-2015 Yılı Güz Dönemi Bütünleme Sınav Takvimi

Türk Ticaret Kanununun Muhasebeciliğe Getirdiği Yenilikler Konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO)’nda “6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun (TTK) İşletmeciliğe ve Muhasebe Sistemine Getirdiği Yenilikler” anlatıldı. Muhasebe Programı öğrencilerine yönelik Öğretim Görevlisi Rukiye Kılıç tarafından düzenlenen seminere, Elmalı’da faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ömer Harpçı ve Erdoğan Avşar katıldılar. Seminer kapsamında Türk Ticaret Kanunun getirdiği yeni düzenlemelerin şirketlerin yapılarında, işletmecilik uygulamalarında ve muhasebe sisteminde meydana getirdiği değişiklikler konuşuldu. Harpçı, muhasebecilik mesleğinin Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Vergi Hukuku, KDV Kanunu, Kıymetli Evrak Hukuku gibi birçok yasal mevzuatı kapsadığını belirterek, bir muhasebecinin mevzuatı sürekli okuyup takip etmesi gerektiğini söyledi.

Harpçı şöyle devam etti: “TTK’da şirket ortaklarının yönetim kurulunda bulunma zorunluluğu kalktı. İşletme sahipleri mesul müdür atayarak yönetim kurulunun bütün riskini devredebilir hale geldi. Sizlerde çalışmaya başladığınızda böyle bir konuma gelirseniz, neyin altına imza attığınıza, size yüklenen sorumluluklara dikkat ediniz.” Ticaret Kanununki yasal yükümlülüklere uyulmaması durumunda karşılaşılacak yaptırımları anlatan SMMM Avşar, öğrencilere iş hayatına atıldıklarında yasal prosedüre uygun çalışılmasının önemini anlattı.

Seminer sonunda öğrencilerin sorularını cevaplayan Harpcı ve Avşar'a plaket ve çiçek takdim edildi. 

Türk_Ticaret_Kanunu_1   Türk_Ticaret_Kanunu_2   Türk_Ticaret_Kanunu_3

Elmalı MYO Öğrencileri Yüksek Gerilim Şalt Sahasını Ziyaret Ettiler

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) Elektrik Programı ikinci öğretim öğrencileri, Öğretim Görevlileri Halil Ertaş, Sinan Biçer ve Erdem Yıldız rehberliğinde Elmalı Yüksek Gerilim Şalt Sahasını ziyaret ettiler. “Enerji Santralleri” ve “Özel Tesisat” derslerinin uygulaması kapsamında yapılan teknik gezi dolayısıyla açıklama yapan Öğr.Gör. Ertaş, “Elmalı’da yapılan Yüksek Gerilim Şalt Sahası, elektrik enerjisinin kullanım kalitesini artırarak enerji kesintilerini azaltacaktır. Biz de böyle bir alanın öğrencilerimiz tarafından yakından incelenmesini istedik. Tekniker adaylarımız elektromekanik sistemlerin iş hayatında kurulum-bakım ve onarımı hakkında önemli bilgiler aldılar ve tesisi yakında inceleme şansı buldular. Bu tür tesislerde mezuniyetten sonra teknikerlerimizi önemli görevler bekliyor.” diye konuştu.

Teknik gezi sayesinde öğrencilerin teorik bilgilerin pratiğe aktarılışını bizzat görme olanağı bulduklarını ifade eden Ertaş ve arkadaşları, bu olanağı sağlayan Elmalı MYO Yönetimine teşekkür ettiler.

Şalt_Sahası_1   Şalt_Sahası_2   Şalt_Sahası_3

2014-2015 Yılı Güz Dönemi Final Sınav Takvimi

Sayfa Özeti: Elmalı Meslek Yüksek Okulu

Sayfa Açıklaması: Elmalı Meslek Yüksekokulu'nun Resmi Sitesidir...

Anahtar Kelimeler:

  • meslek
  • yüksek
  • üniversitesi,
  • okulu
  • akdeniz
  • elmalı
  • yüksekokulu