Akdeniz Üniversitesi

Elmalı Meslek Yüksekokulu'na Hoşgeldiniz...

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

ELMALI MYO’DA İLKLERİN GİRİŞİMCİLERİ KONUŞTU

CEBİŞLİ: İyi bir girişimci olmanın yolu ikili ilişkilere önem vermekten geçer. 

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO)’unda Antalya’nın ilk girişimcilerinden olan Gazeteci İbrahim Yılmaz ve Yaşar Cebişli öğrencilere yönelik yapılan girişimcilik ile ilgili bir seminer verdiler. Elmalı MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Halil Demir açılışta “Bugün sizler için Antalya’nın ve Bölgemizin ilk girişimcilerinden iki önemli misafirimizi davet ettik. Kendi yaşamlarından örneklerle süsleyecekleri girişimcilik hikayelerinden kendinize düşen paylarınızı çıkarmanızı diliyorum.” dedi.

Birinci konuşmacı İbrahim YILMAZ, televizyon yayıncılığının bu kadar yaygın olmadığı, özel kanalların yayın hayatına başladığı yıllarda Antalya’da ilk özel yerel televizyon kanalının kurulmasına öncülük ettiğini belirterek önemli deneyimler elde ettiğini söyledi. O dönemlerde reklamcılık sektörünün henüz gelişmemesi nedeniyle yatırımlarının karşılığını ister istemez bulamadığını ve sektörden çıkmak durumunda kaldığının altını çizen YILMAZ “Gazeteciliğin verdiği merak ile o dönemlerde bugünün ışığını gördüğüm Antalya’nın 2006 yılında sürekli güncellenen internet gazetesini kurdum. İnternet gazeteciliğinin geldiği aşama ve etkisi, bu alandaki girişimciliğimizin doğru olduğunu göstermektedir.” diye konuştu. YILMAZ sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Siz gençler öncelikle ne istediğinizi, hangi alanda başarılı olmak isteğinizi ve amaçlarınızı ortaya koymalısınız. Araştırıcı olmalısınız. Alanınızda ilklerden olmak ve bu konuda girişimci olmak sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Ancak günümüzün şartlarını asla göz ardı etmeyiniz. Örneğin mutlaka bir yabancı dil öğreniniz.”

Eski Bakanlardan Zeki Ergezen ve Ak Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun danışmanlıklarını da yapan diğer konuşmacı Yaşar CEBİŞLİ, sözlerine girişimci olmasının üniversitedeki hocasından kaynaklandığını söyleyerek başladı. Öğretim elemanı olmak istediğini söyleyince hocasının memleketine gidip insanları bir araya getirip yatırımcı olmasını öğütlediğini belirten CEBİŞLİ, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İşletme Fakültesini bitirdikten sonra 384 ortaklı Bekon prefabrik yapı elemanları tesisinin kuruculuğunu yaptım. Daha sonra Kalpen bayiliğini yaparak Antalya’da ilk PVC Pencere imalatını gerçekleştirdik. Alman Layher Firmasında çalışan işçilerin ortak girişimiyle Portisan İskele ve Kalıp Sistemleri işletmesini kurduk. Girişimcilik konusunda daha birçok işe imza atmış bulunuyorum. Bunlardan bir diğeri ortak girişimli Bucak Portsan mermer fabrikasıdır. Ayrıca Isparta ve Manavgat’da Kalpen imalatları ortak girişiminde de yer aldım. Antalya’da bulunan çift cam sistemleri Pencift cam imalatı girişiminde de bulundum. Şimdi de patenti kendimize ait olan kendinden perdeli cam balkon sistemlerini imalatını ve montajını yapıyoruz.”.” Girişimci olabilmek için araştırıcı ve meraklı olmanın önemini kaydeden CEBİŞLİ, öğrencilere son olarak “Başarılı olmak, iyi işlere imza atmak, işlerinizi ve yaşamınızı kolaylaştırmak için mutlaka iki ilişkilerinizi geliştiriniz ve önem veriniz.” dedi.

Seminer sonrasında Elmalı MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Halil Demir konuşmacılara teşekkür ederek Elmalı evlerinin maketlerinden takdim etti.

Cebisli_ve_Yilmaz_1   Cebisli_ve_Yilmaz_2   Cebisli_ve_Yilmaz_3   Cebisli_ve_Yilmaz_4

2014-2015 Bahar Yarıyılı Vize Takvimi

Vize Takvimine ulaşmak için tıklayınız

ELMALI MYO’DAN TUTUKLULARA ÇANAKKALE KONFERANSI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO)’unda Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Okutmanı olarak görev yapan Derya Öge SET, Çanakkale Zaferi’nin 100.Yılı dolayısıyla Elmalı Cezaevinde yapılan bir konferansta konuştu.

Çanakkale Zaferi’nin tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan, Yüce Türk Milleti’nin kahraman evlatlarınca kazanılan, yakın tarihimizin şeref sayfalarından birini oluşturan, bir büyük mücadelenin adı olduğunu belirterek konuşmasına başlayan SET, bu zaferin hiç kuşkusuz sonuçları itibarı ile milletimizin kaderini ve zamanın akışını değiştiren çok önemli tarihi bir olay olduğunu söyledi. SET, Çanakkale Savaşı’nın asırlardır yorgun düşmüş milletin milli mücadelesinin başlangıcını oluşturduğunu, Gelibolu’daki başarı ile büyük komutan Mustafa Kemal’i, milletinin vazgeçilmez önderi yaptığına değinerek “Çanakkale savaşlarının özellikle Türkler için önemli tarafı, kaybettiği harplerin ezikliğini taşıyan ordumuza yeniden savaşma azim ve iradesini vermesidir.” dedi. SET konuşmasına şöyle devam etti:

“Nusret mayın gemisi savaşın kaderini değiştirmiştir. Selanik gemisi tarafından bin bir güçlükle İstanbul’dan Çanakkale’ye getirilen mayınlar, Nusret mayın gemisinin güvertesine yüklenmiş, bu mütevazı tekne güçlükle elde edilebilen bu son 26 mayını, 11’inci hat olarak 100’er metre arayla 17-18 Mart 1915 gecesi, müttefik donanmasının manevra sahasına, Erenköy önlerinde sahile paralel olarak, büyük bir gizlilik içinde dökmüştür. 18 Mart 1915 Perşembe sabahı, ağır silahlarıyla düşman gemileri saat 10.05’de Çanakkale Boğazı’na girmeye başlamıştır. Tepelerin gerisine yerleştirilmiş toplarımız ateşlendi ise de zırhlılar bu atışlara hiç aldırmadan Çanakkale şehir merkezine 14 km. kadar yaklaşıp hızlarını azaltmışlardır. Karşılıklı çatışmalar devam ederken Nusret gemisinin mayınları düşman gemilerine zarar vermeye başlayınca, müttefik donanması Boğaz dışına çekilmek zorunda kalmıştır.”

Çanakkale Savaşı’nın hangi ruh içinde yapıldığının Koca Seyit’in 276 kg’lık bir topu nasıl sırtladığına bakarak anlaşılabileceğini dile getiren SET, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Çanakkale savaşlarına sonuçları yönünde bakıldığında; Türk ulusu kazandığı moralle kendine ve orduya duyulan güvenini arttırmış ve 1919 da başlatılacak milli mücadelenin ilk kıvılcımları oluşturulmuştur. Büyük önder Mustafa Kemal ulusunun gözünde üstün bir kumandan ve yetenekli bir asker olarak kendisini ilk kez Çanakkale’de kanıtlamıştır. Çanakkale zaferinin Osmanlı Devleti üzerindeki etkisine gelince, bu zaferle Osmanlı Devleti “Hasta Adam” imajını silmiş ve Türk ordusu da Balkan Harbi yenilgisinin ezikliğini üzerinden atmıştır. İngiliz ve Fransız imparatorluklarının genişlemesine nokta koymuş ve hatta gerilemesine neden olmuştur. Rusya’daki Çarlık Rejimini zor durumda bırakarak 1917 Rus devrimine varan iktisadi ve stratejik gelişmeler içinde önemli bir yer tutmuştur. Asya ve Afrika’daki milliyetçi akımlar ve bağımsızlık hareketleri Çanakkale de elde edilen başarılardan etkilenmiştir. Şiddetli göğüs göğüse muharebe ve yüz binlerce insan kaybına rağmen taraflar uyulması gereken kurallara tam anlamıyla uyarak Çanakkale muharebelerinin centilmenler savaşı olarak tarihteki yerini almasını sağlamıştır. Böylece asırlarca barbarlıkla suçlanan Türklerin gerçek karakteri yedi düvele Çanakkale’de sergilenmiştir.”

Konferans sonrasında Elmalı MYO Müzik Grubu tarafından Çanakkale türkülerinden oluşan kısa bir müzik dinletisi yapıldı ve tutuklular tarafından yapılan resim sergisi gezildi.

Canakkale_1   Canakkale_2   Canakkale_3

ELMALI MYO MEMUR HATIRA ORMANINA FİDAN DİKTİ

Elmalı Kaymakamlığı ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün öncülüğünde Bozhöyük Mahallesi’nde 10 hektarlık bir alanda oluşturulan “Elmalı Memur Hatıra Ormanı” na Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu adına da fidan dikimi yapıldı. Elmalı Kaymakamı Mustafa Adil Tekeli, İlçe Garnizon Komutanı Kürşat Şenol, Belediye Başkanı Av.Ümit Öztekin, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Mutlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akalın’ın da katıldığı fidan dikim etkinliğinde Elmalı MYO’yu Müdür Yardımcısı Hakan Demirboğa ve Öğr.Gör. Rukiye Kılıç temsil etti. İlçede bulunan bütün kamu kurumlarında bulunan memurları temsilen toplam 1400 fidan dikildi. Dikim merasimi sonrasında Kaymakam M.Adil Tekeli kurumları temsilen katılan memurlara Fidan Dikim Sertifikası takdim etti. Etkinlik sonrası Müdür Yardımcısı Hakan Demirboğa, “Bu yıl Kaymakamlığımızın öncülüğünde doğanın öneminin daha iyi anlaşılması ve doğanın korunması amacıyla Memur Hatıra Ormanı oluşturulması güzel bir etkinlik oldu. Biz de Elmalı MYO adına toplam 39 personelimiz için 39 fidan dikimi yaptık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diye açıklama yaptı. 

Hatira_Ormani_1   Hatira_Ormani_2

ELMALI MYO KAN BAĞIŞINDA DUYARLILIĞINI GÖSTERDİ

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO), Türk Kızılayı Antalya Şubesi tarafından yapılan kan bağışı kampanyasına, her yıl olduğu gibi bu yılda katılarak duyarlılığını gösterdi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği kan bağışı kampanyası, sabahın ilk saatlerinden akşam karanlığına kadar devam etti. Yoğun katılım nedeniyle bir açıklama yapan Elmalı MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Halil DEMİR “Meslek Yüksekokulu olarak, vatandaşlarımızın kan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yapılan bu kampanyalara büyük önem veriyoruz. Bu yıl öğrencilerimiz yoğun bir ilgi gösterdiler ve geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 5 kat daha fazla kan bağışı yapıldı. Duyarlılıklarından dolayı öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz.” dedi. 

Kan_Bagisi_1   Kan_Bagisi_2

Sayfa Özeti: Elmalı Meslek Yüksek Okulu

Sayfa Açıklaması: Elmalı Meslek Yüksekokulu'nun Resmi Sitesidir...

Anahtar Kelimeler:

  • üniversitesi,
  • meslek
  • akdeniz
  • yüksek
  • okulu
  • elmalı
  • yüksekokulu