Akdeniz Üniversitesi

Elmalı Meslek Yüksekokulu'na Hoşgeldiniz...

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Final Takvimi (Güncellendi 25.05.2015)

2014-2015 Bahar yarıyılı Final Takvimi

Fİnal Takvimi

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ İÇİN DGS İLE ÖĞRENİM GÖRME OLANAKLARI KONUŞULDU

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencileri için DGS ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde Lisans eğitimini tamamlama olanakları konuşuldu. AÜ Ziraat Fakültesi’nden emekli olan ve şuanda UKÜ’de Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nde Dekan olarak görev yapan Prof. Dr. İbrahim Baktır ve UKÜ Antalya Temsilcisi Aslıhan Kaygısız’ın katıldığı tanıtım etkinliğinde Bitkisel Üretim Bölümü’ne geçiş imkanları hakkında bilgiler aktarıldı. Elmalı MYO’da bulunan Tarım Makinalar ve Seracılık Programı öğrencileri için geçiş imkanlarının müsait olduğunu söyleyen Prof. Dr. Baktır, DGS’de 204 puan olan baraj puanının üzerinde alınacak puanların yeterli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Baktır UKÜ’nün hem bilimsel hem de uygulama olanakları açısından Kıbrıs’ın en iyi üniversitelerinden birisi olduğuna değinerek “DGS veya LYS sınavları ile gelmeniz durumunda burada aldığınız derslerinizin neredeyse tamamı kabul edilmektedir. Daha sonra iki yıl daha öğrenim görerek mühendis olabilirsiniz.” dedi.

Baktır sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım Bilimleri Fakültesi olarak uygulama olanaklarımız çok fazla. 2940 dekarlık Uygulama, Araştırma ve Eğitim Çiftliği’nde araştırma yapma, uygulamalı eğitim ve staj yapma olanakları bulunmaktadır. Toplam Çiftlik alanının 655 dekar’lık kısmı 420 dekar zeytin, 75 dekar sert çekirdekli meyve türleri ve 160 dekar bağ olmak üzere çok yıllık türlere ayrılmıştır. 45 dekar da örtü altı, 25 dekar ise açıkta sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çiftlik alanının 2030 dekar’lık kısmında yonca ve tahıllar gibi tarla bitkileri yetiştirilmektedir. 100 dekar alanda tavukçuluk, 85 dekar üzerinde ise büyükbaş/küçükbaş hayvancılık işletmeleri yer almaktadır. Bize gelen öğrencilerimiz iyi birer ziraat mühendisi olarak yetişeceklerdir. Eğitimimizin İngilizce olması ve bu konuda da mecburi hazırlığımızın bulunması mezun mühendislerimizin İngilizce sorununu da çözmektedir.”

Temsilci Aslıhan Kaygısız ise UKÜ’de öğrenci olarak bulunma koşullarını anlatırken, burs, barınma olanakları, ücret politikaları ve part time çalışma ile nasıl mezun olunabileceği hakkında önemli bilgiler verdi. UKÜ tercih edilirse Türkiye’nin her yerinden Ercan Havaalanı’na kolaylıkla ulaşılabileceğini, Yerleşke’nin havaalanına yakın olduğunu, deniz yolu ile de ulaşımın kolay olduğunu anlatan Kaygısız şunları ifade etti: “Eğer bizim öğrencimiz olursanız, kendi imkanlarınız ile barınmanızı sağlayıp okuyabildiğiniz gibi paket program dediğimiz hem barınma ve hem de öğrenim görme şansınız var. DGS ile gelmeniz durumunda hemen burs olanakları devreye girmektedir. Aldığınız puan durumuna göre %50, %75 veya tam bursluluk ta elde edebilirsiniz. Eğer sizler benim ekonomik durumum iyi değil, hem çalışıp hem de okumak istiyorum derseniz bunu rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Ailenizden herhangi maddi bir talepte bulunmadan mezun olma şansınız var. Üniversitemize bağlı uygulama alanlarında çalışma olanakları çok fazla. Bu ayrıcalıklardan yararlanmanızı diliyorum.”

Elmalı MYO Müdürü Yrd. Doç.Dr. Halil Demir, seminer sonrasında verdikleri bilgiler için Prof.Dr.İbrahim Baktır ve Aslıhan Kaygısız’a teşekkür etti.

Kıbrıs

ELMALI MYO’DAN ORMAN YANGINLARINA DUYARLILIK SEMİNERİ

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu’nda orman yangınlarına karşı duyarlılık oluşturmak için “SUSMASIN AĞAÇLARIMIZ, YANMASIN CİĞERLERİMİZ” temalı bir seminer düzenlendi. Öğretim Görevlisi Dr. Mükerrem Oral rehberliğinde yapılan seminere konuşmacı olarak Orman İşletme Müdür Yrd. Levent HAZAR ile Orman Mühendisi Gül KARAMAN katıldı. Müdür Yrd. HAZAR orman yangınlarının önlenmesi açısından bitki yapısının önemine değinerek, hangi bitki türlerinin orman yangınları açısından hassas ve dayanıklı oldukları konusunda önemli bilgiler aktardı. Orman yangınlarının sebepleri ve önlemler konusunda yapılması gerekenleri anlatan HAZAR, konuşmasına kendi yaşamından kesitlere sunarak sorulara cevaplar verdi.

Mühendis KARAMAN ise yaptığı konuşmada “Ormanlarımızın yok olması demek, su kaynaklarımızın azalması, ormana dayalı üretim faaliyetlerinin ağır darbe alması demektir.” dedi. KARAMAN sözlerini şöyle sürdürdü: “Orman yangını demek, orman ve onun oluşturduğu yaşama alanında var olan canlıların yok olması demektir. Ormanların yok oluşu demek, ülkede turizmin yok olması, erozyonun artması, ekilebilir arazilerde toprak kalitesinin düşerek tarım rekoltesini azalması demektir. Bu ağır bir maliyettir. Milli varlığımıza, zenginliğimize yönelen bu tehdit yarınlarımızı sınırlamakta, gelecek nesillere daha büyük ve daha güzel bir ülke bırakma hayalini sekteye uğratmaktadır.” Seminer sonrasında bilinçli olmanın önemine değinerek orman yangınlarını HEMEN ALO 177 hattına ihbar edilmesi gerektiği söylendi. Daha sonra konuşmacılara küçük birer hatıra takdim edildi.

 Orman_1   Orman_2

ELMALI MYO MÜDÜRÜ DEMİR, KIRGIZİSTAN’DA DERS ANLATTI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Yrd. Doç.Dr. Halil DEMİR, Mevlana Değişim Programı kapsamında öğretim elemanı hareketliliği için gittiği Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde ders anlattı.

Başkent Bişkek’de kurulan ve 1997-1998 yılında eğitim-öğretime başlanan Manas Üniversitesi’nin Ziraat Fakültesi’nin Tarla-Bahçe Bölümü öğrencilerine Kültür Mantarı ve Sebze Yetiştiriciliği hakkında ders veren DEMİR, üniversite genelinde bazı incelemelerde de bulundu. Tarih kitaplarından okudukları, özgürlüklerine kavuştuktan sonra da basın yoluyla haber alabildikleri ata yurduna ayak basmaktan mutlu olduğunu söyleyen DEMİR, “Mevlana değişim Programı için başta YÖK ve Akdeniz Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyorum.  Ayrıca en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya çalışan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İrfan İLBAŞ, Zootekni Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Nurlan MAMATOV ve Fakülte Sekreteri Salıbay BAYSALBAYEV’e ve diğer personele şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

DEMİR gezi sonrasında şu açıklamalarda bulundu: “Mevlana Değişim Programı kapsamında geldiğim Manas Üniversitesi öğrencileri ve öğretim elemanlarıyla tanışmış olmaktan, bu topraklara ayak basmaktan çok mutlu oldum. Hem Akdeniz Üniversitesi hem de Elmalı MYO’nun en iyi şekilde temsil edildiğini düşünüyorum. Kardeşlerimiz ile gelecekte ortak projeler, işler yapabilmenin temellerini atmaya çalıştık. Ders görevimizden sonra Karahanlıların ilk Başkenti Balasagun’u, ikinci başkenti Özgen’i, Celal Abad’ı, Oş’u ziyaret etmenin hazzını yaşadık. Bu bölgelerdeki tarım alanlarını yakından gördük ve Türkiye olarak neler yapılabileceğini yakından şahit olduk.”

Demir konuşmasının sonunda, ülkemizde konuşulan birçok kelimenin hala aynı anlamda bu topraklarda yaşadığını, aramıza konulan engellerin bizi ayırmayı başaramadığını, Türkiye’nin yardımlarına bizzat şahit olduğunu ve Kırgızistan’ı yalnız bırakmamak gerektiğini ekledi.

Kirgizistan_1    Kirgizistan_2

ELMALI MYO ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) Topluluğu öğrencileri Tarih Okutmanı Derya ÖGE SET ve Öğretim Görevlisi Emel VURAL’ın rehberliğinde Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılında Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret ettiler. Elmalı MYO Öğrencilerinin oldukça heyecanlı ve etkilenmiş olmaları dikkat çekti.

Şehitliği Uzman Rehber Ali ÖZTAŞ eşliğinde ziyaret eden Elmalı MYO Topluluğu, Gelibolu Yarımadası’na da geçti. Deniz ve kara savaşının yapıldığı yerleri ve şehitlikleri gezen öğrenciler, Ali ÖZTAŞ’ın anlattığı tarihi gerçekleri dinlerken duygularını gizleyemediler. Gezi ile ilgili açıklama yapan Topluluk Başkanı Şener Özsoy “Bir öğrenci olarak çok iyi biliyoruz ki, Çanakkale ruhunu yaşamak ve hissetmek bizlerin asil görevi ve mecburiyetidir. Hani hep derler ya, Vatan ve Millet için çalışmak diye, Çanakkale bizlere vatan ve millet için neden çalışılması gerektiğinin en büyük örneğidir.” dedi. Okut. ÖGE SET ise “Derslerde anlattığımız Çanakkale Zaferi’ni ve aziz hatıraları öğrencilerimize yerinde gösterebilmenin onurunu yaşıyoruz. Vatan nasıl kazanılmış ve neden sahip çıkmamız gerektiğini öğrencilerimizin daha iyi idrak ettikleri kanısındayım.” diye konuştu. SET gezi sonrasında zaman ayırdığı ve güzel bilgiler aktardığı için Rehber Ali ÖZTAŞ’a teşekkür etti.

Canakkale

Sayfa Özeti: Elmalı Meslek Yüksek Okulu

Sayfa Açıklaması: Elmalı Meslek Yüksekokulu'nun Resmi Sitesidir...

Anahtar Kelimeler:

  • okulu
  • yüksek
  • elmalı
  • üniversitesi,
  • yüksekokulu
  • meslek
  • akdeniz