Akdeniz Üniversitesi

Elmalı Meslek Yüksekokulu'na Hoşgeldiniz...

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

ELMALI MYO’DA BANKACILIK SEMİNERİ VERİLDİ

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencileri iş hayatı içinde aktif rol alan uzmanların tecrübeleriyle mezuniyet sonrasına hazırlanıyorlar. Bu kapsamda Öğr. Gör. Dr. Mükerrem Oral rehberliğinde, İşletme Yönetimi Programı ikinci sınıf öğrencileri tarafından organize edilen ve Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Tarım Alet Makinaları, Seracılık, Pazarlama, İşletme Yönetimi öğrencileri ve Öğretim Görevlilerinin katıldığı “Bankacılık Sektöründe İnsan Kaynakları” konulu bir seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak katılan Elmalı Ziraat Bankası Şube Müdürü Ekrem Kaçar, bankacılık hakkında değişiklik ve yenilikleri, tecrübe ve deneyimlerini örneklerle aktardı. Kaçar konuşması sırasında, “Finans Sektörü sürekli gelişen, yenilenen ve her kademesinde insan kaynağına ihtiyaç duyulan bir sektördür. Bundan dolayı siz gençlerin bu alanda kendinizi eğitmenizi, geliştirmenizi ve niteliklerinizi zenginleştirmenizi tavsiye ediyorum. Hayat boyu öğrenmeyi kendinize ilke edinmelisiniz. İşte o zaman bu sektörde çok iyi finansçılar olarak yer edinmeniz mümkün olacaktır”. ifadelerine yer verdi. Her işin azimle başarılacağına vurgu yapan Kaçar, gençlerin azimli ve kararlı olmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Seminere katılan öğrencilere kurumunu temsilen kalem hediye eden Kaçar’a Öğretim Görevlileri Zeki Akça ve Burçin Çakaloz tarafından çiçek ve Elmalı Evi hatırası takdim ettiler.

Bankacilik_1   Bankacilik_2   Bankacilik_3   Bankacilik_4   Bankacilik_5

EXPO 2016 ELMALI MYO’DA TANITILDI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO)’nda EXPO 2016’nın tanıtımı amacıyla Öğr. Gör. Hadi İstanbullu rehberliğinden bir seminer düzenlendi. Konuşmacı olarak EXPO 2016 Antalya Ofisi İnsan Kaynakları Bölümü’nden Gönüllülük Programı Uzmanı Şükrü Sevren katıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konuşmasına Dünya’nın en önemli organizasyonlarından olan EXPO’nun botanik ayağının 2016 yılında “EXPO 2016 Antalya” adıyla Türkiye’de düzenleneceğini söyleyerek başlayan Sevren, “Çiçek ve Çocuk” temasıyla gerçekleşecek bu organizasyonla Türkiye’nin ilk kez EXPO’ya ev sahipliği yapacağına değindi. Sevren EXPO 2016 Antalya, Havalimanı’na 7.5 kilometre uzaklıkta bulunan Tarım Bakanlığı’na ait Batı Antalya Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM)’nün 900 dönümlük arazisi üzerine kurulacak ve 2016 Nisan-Ekim ayları arasında toplam altı ay açık kalacak. Her ülke kendi yetiştirdiği çiçeklerini sergileyecek. Ülkelere ait bahçeler toplam 40 dönümlük bir alanda kurulacak ve her ülkeye 400 metrekare alan ayrılacak.” dedi.

Ülke bahçelerinin Gölet, EXPO Ormanı, EXPO Tepesi, Tarım Müzesi, Seyir Kulesi, Çocuk Adası ve Anfi Tiyatrosu ile bir çekim merkezi olacağını vurgulayan Sevren konuşmasına şöyle devam etti: “Dünya Sergisi olarak adlandırılan EXPO’lar, 19.yüzyılının ortalarından beri düzenlenen ve ülkeler arasındaki iletişime, diyaloga, barışa katkısı olan, kültür, tarih ve eğitim alanında, ülkelerin daha iyi bir dünya yaratmak üzere oluşturdukları projelerin sergilendiği uluslararası etkinliklerdir. Belirli bir temayla düzenlenen EXPO’lar bu tema çerçevesinde ülkelerin bir araya gelmesine ve sosyo-kültürel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Seçilen temanın yerel değil evrensel bir konu olmasına ve ev sahibi kentin özelliklerine uygun olmasına dikkat ediliyor. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından gerçekleştirilen fuarlar genellikle üç hafta ile altı ay sürüyor. EXPO’lar yapıldıkları kentlerde iz de bırakıyor ve kentlere görkemli anıtsal yapılar kazandırıyor.”

EXPO’ların kazandırdığı yapılara Paris’te Eyfel Kulesi, Brüksel’de Atomium, Londra’da Crystal Palace ve Lizbon’da Vasco de Gama Köprüsü’nü örnek veren Sevren konuşmasında EXPO 2016 Gönüllü Programı hakkında da bilgiler aktardı. Sevren son olarak şunları söyledi: “Gönüllü Programı herkesin katılımına açıktır. Gönüllü olarak yer alacaklar aktörler, şahıs ya da kurumlar olabilir. Bu kapsamda, sürece bireysel ya da şirket, Kamu Kurum ve Kuruluşu, Sivil Toplum Örgütü olarak da katkı sağlayabilirsiniz. Siz Elmalı MYO öğrencilerini de gönüllülerimiz arasında görmekten onur duyarız.”

Seminer sonrasında Öğr. Gör. Hadi İstanbullu öğrencilerinin gönüllülük programına katılmalarını sağlayacaklarını ifade ederek verdiği bilgiler için Şükrü Sevren’e teşekkür etti. 

expo_1   expo_2   expo_3   expo_4   expo_5

2014-2015 Bahar Yarıyılı Vize Takvimi

Vize Takvimine ulaşmak için tıklayınız

yeni_1 Pazarlama programı alttan alan öğrenciler için açılan KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ dersi 14.04.2015 tarihinde saat 12:00 da olacaktır.

ELMALI MYO’DAN İŞGAL YILLARINDA ANTALYA KONFERANSI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) Antalya’nın işgalinin yıldönümünde anlamlı bir konferans düzenledi. Okutman Derya Öge Set rehberliğinde düzenlenen “İşgal Yıllarında Antalya” konulu konferansa Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Orhan Çeltikçi katıldı. Konferansın açılışında konuşan Elmalı MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Halil Demir, “Yaşadığımız şehre olan görevlerimizi yerine getirmek ve işgal yıllarında insanlarımızın hangi zorluklar içinde olduğunu yeniden hatırlatmak için bir konferans düzenledik. Tarihimizden ders çıkarabilmek için yaşananları unutmamalıyız.” dedi.

Konuşmasına Antalya ve çevresinin tarih boyunca Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Hamitoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti hakimiyetine girdiğini belirten Çeltikçi, Birinci Dünya Savaşı yıllarında yapılan gizli anlaşmalarla Anadolu’nun İşgal Kuvvetlerince paylaşıldığını, 1919 yılında Paris Konferansı’nda İtalyanlara vaat edilen toprakların Yunanlılara verildiğini, böylece İtalyanların kendilerine haklı gerekçeler oluşturarak başka işgal edecekleri yer aradıklarını söyledi. Çeltikçi sözlerini “Gerekçe oluşturmak için planlanan olaylardan önce şehre gelen İtalyanların yardımıyla hapishanedeki azılı mahkumların kaçmasına izin verilmiştir. Bu şekilde otorite boşluğu oluşturulmaya çalışılmıştır. Birinci olay Burdur’a giden posta arabasının önünün eşkıyalarca kesilmesi ve soyulmasıdır. İkinci olay Dutlubahçe mevkiinde hırsızlık, yol kesme, alkol ve esrar bağımlısı bir kişinin öldürülmesidir. İtalyanlar bu olayla da şehirde asayişin kalmadığını ortaya atmışladır. Üçüncü olay ise sonradan İtalyanların tertip ettiği anlaşılan Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı Rum Mahallesinde gece yarısı meydana gelen patlamadır.” diyerek sürdürdü.

Bu olayların meydana gelmesi sağlanırken İtalyanların da şehri işgal hazırlıklarını sürdürdüğüne değinen Çeltikçi, sözlerine şöyle devam etti: Aynı zamanda da İtalyan donanması Antalya açıklarına demirlemişti. Şehre çıkan İtalyanlar, işgallerini Antalya dışına taşımak için halka iyi davranıyor, onlara yardım ediyor, savaş gemilerini ziyaret etmelerine bile izin veriyorlardı. Yol yapım çalışması yapıyorlar, Elmalı’ya giden yolun üzerindeki köprünün onarılması gibi birçok yararlı iş gerçekleştiriyorlardı. Bunları yaparken oralara da cephane, silah depoluyorlardı. Nihayet şehrin işgal beyannamesi 28 Mart 1919 tarihinde İtalyan Bahriye Miralayı Albay Caino Aleksandro tarafından bozuk bir dil ile Antalyalılara hitaben kaleme alınmıştır.”

İtalyanların o dönemlerde sıtma ile başı belada olan Antalya ve çevre yerleşim yerlerindeki insanlara ücretsiz doktor muayenesi ve ilaç desteği sağladığını, halk ile karşı karşıya gelmekten kaçınarak işgallerini genişletmeyi amaçladıklarını ifade eden Çeltikçi, bunları gören Mustafa Kemal Atatürk’ün o dönemki yöneticilere “Ben İtalyanları Trablusgarp’tan tanırım. Onların bu yaklaşımı kimseyi aldatmasın. İnsanlarımız işgal güçlerinin topraklarımızdan atılmasına hazır olsunlar.” diye haber gönderdiğini belirtti. İtalyanların herhangi bir savaşa girilmeden topraklarımızı terk ettiğini kaydeden Çeltikçi’ye konferans sonrasında teşekkür edilerek Elmalı hatırası takdim edildi.

Orhan_Celtikci1   Orhan_Celtikci2   Orhan_Celtikci3 

 

ELMALI MYO’DA MODERN ÇAĞIN LİDERLERİ KONUŞULDU

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencileri iş hayatı içinde aktif rol alan uzmanların tecrübeleriyle mezuniyet sonrasına hazırlanıyorlar. Bu kapsamda Öğretim Görevlisi Mükerrem ORAL rehberliğinde, İşletme Programı 2.sınıf öğrencilerinin organize ettiği "Modern Çağın Liderleri" konulu bir seminer düzenlendi. Konuşmacı olarak katılan Hüseyin Merviş, Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu olduğunu, kendine yaşam koçluğunu meslek olarak seçtiğini belirtti. Gelecek adına insanlara ve işletmelere daha yararlı yöneticiler yetiştirmeyi benimsediğini dile getiren Merviş, bu alanlarda kendi adına önemli işler başardığını söyleyerek konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Günümüzde her şeyi bilen değil, diğerlerinin de bildiğini kabul eden liderdir. Bu tanım ile liderlik anlayışı geçmişe göre değişmiştir. Artık yönetici ile liderlik birbiri ile iç içe geçmiş kavramlardır. Modern çağın liderleri aynı zamanda iyi yönetim becerilerine sahip bireyler olmalıdır.”

Konuşmayı dikkatli şekilde dinleyip etkilendikleri görülen öğrencilerin “Yaşam koçumuzla bir adım öndeyiz.” demeleri dikkat çekti. Seminerden sonra Hüseyin Merviş'e teşekkür plaketi ve çiçek takdim edildi.

Huseyin_Mervis1   Huseyin_Mervis2   Huseyin_Mervis3

Sayfa Özeti: Elmalı Meslek Yüksek Okulu

Sayfa Açıklaması: Elmalı Meslek Yüksekokulu'nun Resmi Sitesidir...

Anahtar Kelimeler:

  • okulu
  • yüksek
  • meslek
  • elmalı
  • yüksekokulu
  • akdeniz
  • üniversitesi,