Akdeniz Üniversitesi

Elmalı Meslek Yüksekokulu'na Hoşgeldiniz...

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

ELMALI MYO’DA E-TİCARET VE SOSYAL MEDYA KONUŞULDU

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO), gündelik yaşamla ilgili öğrencilerine yönelik seminerlerine devam ediyor. E-Ticaret, Sosyal Medya ve E-Gazetecilik konulu seminerin konukları Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Zihni Tunca ve Gazeteci Hidayet Gültekin idi. E-Ticaret ve Sosyal Medya uygulamaları konusunda uzman olan, bu konuda dersler anlatan ve ülkemizin değişik yerlerinde konferanslar veren Prof.Dr.Tunca konuşmasına 2004 yılı Şubat ayında kurulan Facebook’un tam 10 yıl sonra, 5 yıl önce kurulan WhatsApp adlı piyasadaki en basit ama en popüler sohbet uygulamasını 19 milyar Dolar’a satın aldığını söyleyerek başladı. Bu rakamın aralarında Türkiye’nin en büyük bankalarının ve şirketlerinin yer aldığı bazı kurumların değerlerinden daha fazla olduğunu dile getiren Tunca, “Yeni iletişim kanallarının yaygın kullanımı, alışverişlerde yer ve zaman kavramının ortadan kaldırmış, pazara girişler kolaylaşmış, global rekabet artmış, farklı ödeme şekillerinin geliştiği dijital pazarlar ortaya çıkmıştır.” dedi.

Dr.Tunca öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerine, Dijital Ekonominin gelişim sürecinin beş aşamada incelenebileceğini ifade ederek şöyle devam etti: “Birinci aşama, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla gelişmeye başladığı, bilgisayarların küçülerek bireylerin de yavaş yavaş bilgisayar kullanmaya başladığı 1980 sonları ve 1990’lı yıllardır. İkinci aşama, 1995 yılından itibaren yaygınlık kazanmaya başlayan e-ticaret faaliyetlerinin ortaya çıkmasıdır. Günümüze kadar devam eden üçüncü aşamada ise İnternet’in mevcut ekonomik düzene bir alternatif değil, onu teknolojik olarak tamamlayan yeni bir stratejik kanal olarak görülmüştür. Dördüncü aşama, E-ticaretin son aşaması mobil yani m-ticaret olarak adlandırılmasıdır. Özellikle akıllı cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazların yanısıra 3G ve WiFi gibi mobil iletişim ağlarının yaygınlaşması sonrası yaygınlık kazanmıştır. Son aşama ise sosyal ağları da içine alan hibrit bir sistemden oluşmaktadır. Bu aşamada kullanıcıların sosyal ağ kullanım deneyimleri önem taşımaktadır.”

Dünya nüfusunun %41’nin internet kullandığını, şu anda dünya genelinde toplam 700 sosyal ağın bulunduğunu, sosyal medyayı kullanan nüfus sayısının 2 milyar civarında olduğunu vurgulayan Prof.Dr.Tunca, internet kullanıcılarının aracı olduğunu, Google'ın online reklam geliri 2012 itibariyle 44 Milyar Dolar olmasının bunun en büyük göstergesi olduğunu ifade etti. Tunca son olarak öğrencilere “Sosyal medya araçlarını bilinçli şekilde kullanmanızı öneririm. Bu araçlar vasıtasıyla resim ve özel bilgilerimiz kaydedilmekte, bundan dolayı çok özel bilgilerimizin paylaşılmaması gerekmektedir.” diye konuştu.

Gazeteci Hidayet Gültekin ise konuşmasına E-Gazetelerin sınırları kaldırdığına dikkat çekerek başladı. Gültekin konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Son yılların en hızlı, en popüler haber kaynakları elektronik gazetelerdir. Yazılı basın dediğimiz gazetelerde belirli sayıda ve belirli alanlarda okuyucu kitlelerine ulaşılırken, E-Gazetecilikte bu sınırlama ortadan kalkmaktadır. Yayınlanan haberlere, köşe yazılarına dünyanın her yerinden ulaşılabilmektedir. E-Gazeteciliğin en büyük avantajlarından birisi haberin bayatlamamasıdır. Haber en taze ve en hızlı şekilde yayınlanmaktadır. Bu sektör gelecekte daha da büyüyecektir. Ülkemizde bu alanda bulunan mevzuat eksikliği de Ocak ayından sonra ortadan kalkacaktır.”

Öğrencilerin sorularına verilen cevaplardan sonra Elmalı MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Halil Demir konuşmacılara plaket takdim etti.

Sosyal_Medya_1   Sosyal_Medya_2   Sosyal_Medya_3   Sosyal_Medya_4

Elmalı MYO Öğrencilerine Mali Müşavirlik Dersi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) Muhasebe Programı öğrencilerine yönelik Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) Staj Dönemi, Kapsamı, Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Karşılaşılan Sorunlar” konulu bir seminer düzenlendi. Öğretim Görevlisi Rukiye Kılıç rehberliğinde yapılan seminere, Elmalı’da faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavir İdris Özcan konuşmacı olarak katıldı. Özcan, öğrencilere Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olabilmek için izlemeleri gereken yolu örneklerle aşama aşama anlattı. SMMM olabilmeleri için öncelikle ön lisans eğitiminin bitirilmesi gerektiğini, daha sonra Dikey Geçiş Sınavı ile lisans eğitimine geçilmesini veya açık öğretim eğitimi ile lisans tamamlama yapılabileceğini vurguladı.

Özcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Lisans mezunu olduktan sonra TÜRMOB ve TESMER tarafından düzenlenen staja başlama sınavını geçmeniz gerekiyor. Sınavdan sonra üç yıllık staj dönemine başlıyorsunuz. Akabinde mesleki yeterlilik sınavını geçtikten sonra SMMM ruhsatını almaya hak kazanıyorsunuz. Staja başlayacağınız yer konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü Türkiye’de genel anlamda stajer çalışanlara ucuz iş gücü olarak bakılıyor. Bu konuda da yasal düzenlemelere ve denetimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin, iş hayatının içinde stajerlerin devlet destekleriyle tutundurulmaları gerekmektedir. Bu konuda düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz.

Seminer sonrasında SMMM İdris Özcan’a plaket ve çiçek takdim edildi. 

Mali_1   Mali_2   Mali_3

Vize Takvimi(2014-2015 GÜZ)

yeni_12014-2015 Güz Vize Sınav Takvimi indirmek için tıklayınız 

ELMALI MESLEK YÜKSEKOKULU ULUSLARARASI FIRSATLARDAN YARARLANMAYA BAŞLIYOR!

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO)’nun desteği ile “Uluslararası Fırsatlar ve Erasmus+ Programı” konulu bilgilendirme semineri düzenledi. Erasmus Değişim Programı Sorumlusu Serap Yeter ve Mevlana Değişim Programı Sorumlusu Ayşe Tuğcan’ın konuşmacı olarak katıldığı bilgilendirme seminerine öğrenciler yoğun ilgi gösterdiler. Konuşmacılar AB hibe Programları, Erasmus+, Mevlana ve diğer öğrenci değişim programları hakkında ve öğrencilerin nasıl başvuruda bulunabilecekleri konusunda bilgilendirme yaptılar.

Değişim programlarıyla ilgili bir açıklama yapan Elmalı MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Dr.Halil DEMİR, yaklaşık 1300 öğrenciye sahip olduklarını belirterek “Öğrencilerimizin mesleki gelişimleri ve bu yolda katkı koyabilmek bizim için çok önemli. Yeni dönemde öğrencilerimize uluslararası fırsatlar sunarak mesleki yeterliliklerine katkı sağlayacak planlamalar yapıyoruz. Son yıllarda Akdeniz Üniversitesi uluslararasılaşma konusunda hem öğretim elamanı, hem öğrenci değişimleri bakımından önemli başarılara imza atıyor. Biz de MYO olarak öğrencilerimizi yurt dışına eğitim, staj gibi konularda göndermek istiyoruz. Az sayıda olan öğretim elamanı talebini de artırmayı hedefliyoruz. Bu konuda da yoğun talep alıyoruz. İnşallah başarılı olacağız. Bize destek olan başta Prof.Dr. Burhan Özkan Hocam olmak üzere Uluslararası İlişkiler Ofisimize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Demir, seminer sonrasında bunun ilk uygulama olduğunu, her yıl bu bilgilendirmelerin devam edeceğini, merkezi yerleşkeye uzak olunsa da uluslararası fırsatları Elmalı’ya getirmek için tüm imkan ve olanakları kullanacaklarını ifade etti.

Erasmus_1   Erasmus_2   Erasmus_3   Erasmus_4

Elmalı MYO’dan Madde Bağımlılığı Paneli

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Yüksekokul öğrencilerine yönelik olarak “Madde Bağımlılığı; Zararları, Korunma Yolları, Tedavi ve Hukuksal Süreç” konulu bir panel düzenlediler. Panele Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AMBAUM) Müdürü Prof.Dr. Murat Kuloğlu, Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM)’den Polis Memuru Gülşah Dinçer ve Antalya Barosu avukatlarından Necla Bilgili katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Elmalı MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Halil Demir, bağımlılık yapan maddelerin geleceğimizi tehdit ettiğini, özellikle ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin geleceklerinin tehlike altında olduğunu dile getirdi. Demir Konuşmasında şunları söyledi: “Son bir yıllık rakamlara bakıldığında resmi kayıtlara yansıyan esrar hariç yaklaşık 60 bin insanımız uyuşturucu bağımlısı durumundadır. 4 binin üzerinde gencimiz tedavi görmektedir. Uyuşturucu madde kullanımının artık ortaokul seviyesine kadar indiği göz önüne alınırsa durumun vahameti ortaya çıkmaktadır. Biz bir eğitim kurumu olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya da hazırız.”

Panelin ilk konuşmacısı AMBAUM Müdürü Prof.Kuloğlu uyuşturucu maddelerin kullanımının insanlık tarihi kadar eskiye dayandığını, yüksek getirisi nedeniyle 19.yüzyılda Çin ve İngiltere arasında savaşlara neden olduğunu hatırlattı. Kuloğlu bağımlılık oluşturan maddeleri, “Kullanıldığında merkezi sinir sistemini etkilemesi ile kişinin ruhsal ve fiziksel dengesini bozan, bağımlılığa neden olan, kişisel, sosyal, ekonomik ve toplumsal çöküntü oluşturan maddelerdir.şeklinde tanımladı. Türkiye’de bağımlılık oluşturan madde kullanımının giderek arttığını belirten Kuloğlu, “Bağımlılık, merak ile bir kereden bir şey olmaz diyerek başlar. Bağımlıların büyük çoğunluğu madde kullanımını kontrol edebileceğini, ama hiçbir zaman bağımlı olabileceğini düşünmez. Bu bağımlılık konusu, tıbbi, hukuki, sosyal ve güvenlik boyutları olan bir konudur. Bağımlılığın nedenleri; arkadaş grubuna bağlı etkenler, ebeveyne bağlı etkenler, kişiye bağlı etkenler, biyolojik etkenler, toplumsal, kültürel ve sosyal etkenler olarak sınıflandırılabilir.” dedi. Madde bağımlılarının %90’ında hepatit hastalığı bulunduğunu, son zamanlarda AİDS’e de rastlanıldığını ifade eden Kuloğlu, mücadelenin bireysel değil, önleyici tedbirlerle topyekûn organizasyonla mümkün olduğunu söyledi.

Diğer konuşmacı TUBİM temsilcisi Gülşah Dinçer, bağımlı olan kişinin kullandığı maddeye esir olmuş kişi olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında uyuşturucu maddelerin, uyuşturucular (depresanlar), uyarıcılar (Stimulanlar) ve halüsinojenler olarak sınıflandırılabileceğini ve bunların da doğal ve sentetik olarak piyasada bulunduğunu kaydetti. Uyuşturucu maddelerin sağlık açısından sakıncalarını örneklendiren Dinçer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son zamanlarda en çok duyulan ve halk arasında Bonzai olarak bilinen Cannabinoidler aslında 2007 yılından beri bilinmektedir. Özellikle 2010 yılından sonra bilinçsiz şekilde basına yansıması reklam niteliği taşımış, bu da yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bonzai sentetik bir maddedir ve esrardan 10 kat daha tehlikelidir. Bunu kullanan kişi öleceğini düşünür ve buna bağlı kalp kriziyle ölür. Tütün ile birlikte alınan esrar akciğer kanseri riskini arttırır. Beynin fonksiyonlarını zayıflatır. Eroin bir iki deneme ile kişinin ölümüne neden olabilir. AİDS ve Hepatit bulaşmasına neden olur. Kokain ise tek kullanımda bağımlı yapar. Burun kemiğini eritir. Ecstasy beyinde büyük hasarlara yol açar.”

Son olarak uyuşturucu maddelerin 8-10 yılda ölüme götürdüğüne dikkat çeken Dinçer’den sonra Av.Necla Bilgili madde bağımlılığında hukuksal süreci anlattı. Panel sonrasında Elmalı MYO Müdürü Halil Demir konuşmacılara plaket takdim etti.

Madde_1   Madde_2   Madde_3   Madde_4

Sayfa Özeti: Elmalı Meslek Yüksek Okulu

Sayfa Açıklaması: Elmalı Meslek Yüksekokulu'nun Resmi Sitesidir...

Anahtar Kelimeler:

  • yüksekokulu
  • meslek
  • akdeniz
  • elmalı
  • okulu
  • üniversitesi,
  • yüksek