Tekniker Adaylarına Jeotermal Enerji Konusunda Bilgilendirme

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu Kontrol ve Otomasyon öğrencileri Öğr.Gör.Nazan Dinç rehberliğinde Zorlu Enerji Grubuna ait Denizli Sarayköy de bulunan Kızıldere II Jeotermal Elektrik Santraline (JES) teknik inceleme gezisi yaptılar. Öğr.Gör.Dinç Elmalı MYO tarafından “ilk defa Jeotermal bir santrale gezi” düzenlendiğini, yapılan teknik inceleme gezisinde öğrencilerinin bu alanda da eksikliklerini tamamlama şansı bulduklarını söyledi. Dinç “Türkiye’de 80’lerden bu yana enerji üretimi ve yatırımı artsa da tüketim ve ihtiyaç da%10 civarında büyümektedir. Elektriğin elde edilebilmesi için doğadaki hammaddelere ihtiyaç vardır. Sürekli artan elektrik ihtiyacını karşılamada sürdürülebilirlik kriteri vardır. Artık kaynakların sonsuz olmadığını biliyoruz. Jeotermal enerji bu bakımdan önemlidir.” dedi.

Gezi sırasında Jeotermal Enerji konusunda önemli bilgiler aktaran santral yetkilileri şunları ifade ettiler. “Günlük yaşamda varlığının farkında bile olunmayan elektriği en çok düşünülmesi gereken zamanlardayız. Kaynaklar tükenirken ihtiyaç artıyor. Böyle bir arayışta yapılacak şey doğaya dönmektir. Gözle görülmediği için hemen akla gelmeyen bir enerji: yerkürenin kalbinde yer alıyor. Bu enerji yeryüzünün derinliklerinden gelen yüksek sıcaklıktaki suyun ve buharın enerjisi olan Jeotermal (Yer Isısı)’dir. Dünyanın en yüksek sıcaklıklı jeotermal bölgeleri arasında Türkiye de vardır. Denizli ve çevresi Türkiye’nin en önemli rezervidir. Türkiye’nin ilk Avrupa’nın ikinci jeotermal santrali Kızıldere 1984’te 15 MW (megawatt) kapasite ile hizmete açılmıştır. Türkiye jeotermal enerjinin doğrudan kullanımında dünyada 5. sıradadır. Türkiye’nin jeotermal alanındaki en büyük yatırımı olan Kızıldere II santrali bunlardan biridir. Kızıldere II saatte 80MW enerji üretimi ile ülkemizde ulaşılmış en yüksek orandır. Bölgede konutların ve seraların ısıtılmasında jeotermal kaynaktan yararlanılmaktadır.”

Atık buharın bile enerjiye dönüştürüldüğünü, bu konunun ülkemiz için son derece önemli olduğunu vurgulayan Yetkililer jeotermal konusunda tekniker adaylarının yetiştirilmesinin önemli olduğunu ifade ettiler. Gezi sonrasında Öğr.Gör.Dinç de santral yetkililerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

0

Misyon

Mesleki ve Akademik donanıma sahip, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek ve bunu sağlayacak kaliteli Eğitim-Öğretim ortamını sürdürülebilir kılmak.

Vizyon

Bilimsel bilginin ışığında toplumun ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak.

İletişim

Elmalı Meslek Yüksekokulu
Karyağdı Mahallesi Üniversite Caddesi No:155 07700 Elmalı/ANTALYA
Tel: 0242 618 63 34-35
Tel: 0242 618 63 36 - fax