VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ HÜSEYİN COŞAR ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilere yeni vizyon katmak amacıyla gerçekleştirilen “Kariyer Söyleşileri”nin Bahar dönemindeki ikinci konuğu Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar’dı. Vakıf kültürünün dini ve tarihi önemini anlatarak söyleşiye başlayan Coşar, vakıfların amacını, kuruluş aşamalarını, işleyişi, yönetimi ve denetimi hakkında bilgiler verdi. Coşar Ülkemizde 50 binden fazla vakfın bulunduğunu söyleyerek “Anadolu’da kurulan ilk vakıf 1048 yılında Erzurum’da kurulmuştur. 1071 Malazgirt zaferinden öncede bu topraklarda olduğumuzun bir göstergesidir.” dedi. Coşar söyleşi sırasında Vakıflar Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu özellikle Antalya/Kaleiçi ve Elmalı ilçesinde bulunan vakıf eserleri üzerine yapılan restorasyon çalışmalarının görsellerini öğrenciler ile paylaştı. Coşar sözlerini şöyle sürdürdü: “Vakıflarımız medeniyetimizin en güzel eserlerindendir. Sahip çıkmamız ve güçlendirmemiz gerekir. Elde edilen gelirler ile ülke genelinde 25 bin, Antalya’da ise yaklaşık 750 öğrenciye burs veriyoruz. Eylül döneminde sizlerde başvurabilirsiniz. Anadolu’da ve yurt dışında birçok eserin restorasyonunu yapıyoruz. Bu eserlere hep birlikte sahip çıkmalıyız. Bu bilince hepimiz ulaşmalıyız.”

Soru cevap şeklinde devam eden söyleşide Coşar, Elmalı MYO öğrencileri ile karşılıklı fikir alışverişinde bulundu ve konuşmasını “Vakfet, yaşat, yaşa” sloganı ile tamamladı. Söyleşi sonrasında Hüseyin Coşar’a katılımlarından dolayı Elmalı MYO Müdürü Doç. Dr. Halil Demir tarafından günün anısına bir hediye taktim edildi.

0

Misyon

Mesleki ve Akademik donanıma sahip, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek ve bunu sağlayacak kaliteli Eğitim-Öğretim ortamını sürdürülebilir kılmak.

Vizyon

Bilimsel bilginin ışığında toplumun ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak.

İletişim

Elmalı Meslek Yüksekokulu
Karyağdı Mahallesi Üniversite Caddesi No:155 07700 Elmalı/ANTALYA
Tel: 0242 618 63 34-35
Tel: 0242 618 63 36 - fax